رنگ پیشفرض

رنگ آبی سیر

رنگ سبز

رنگ خاکستری

رنگ نارنجی

 
 
محل کنونی شما: Home
 
 

 

 
 
 
 


دیگر سازهای زهی موسیقی غربی

نامه الکترونیک چاپ PDF
فهرست مطلب
دیگر سازهای زهی موسیقی غربی
بالالایکا
دولسیمر
ماندولین
لوت
تمامی صفحات

سازهای زهی آن دسته از سازهای موسیقی هستند که در آنها صدا از ارتعاش زه یا تار یا سیم تولید می‌شود. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن و یا کشیدن کمان و آرشه بر روی این زه‌ها صدای دلخواه از ساز در می‌آید. سازهای زهی را به صورت‌های مختلف بخش‌بندی کرده‌اند.

 

برخی دیگر از سازهای زهی موسیقی غربی عبارتند از:

 

 • بالالایکا
 • دولسیمر
 • ماندولین
 • لوت

بر روی مطلب مورد نظر در فهرست مطالب (روبرو) کلیک کنید.

 

 


 

بالالایکا گونه‌ای ساز زهی مضرابی روسی است.

 

بالالایکا سازی روسی است که از چوب ساخته می‌شود. بدنه این ساز معمولاً به شکل مثلث است و دسته بلندی دارد.

«بالالایکا» سه سیم و گاه شش سیم دارد که در سه جفت مرتب می‌شوند.

 

 

منابع

 • Wikipedia contributors, "Balalaika," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Balalaika&oldid=212004299 (accessed May 13, 2008).

انواع دولسیمر که در تصاویر ملاحظه میشوند:
 • نوعی که شبیه سنتور ایرانی است و با مضراب مخصوص نواخته میشود.
 • نوعی که با زخمه و یا انگشت نواخته میشود.

 

 

 

 


 

ماندولین سازی است کوچک‌تر از گیتار و تا حدی گلابی شکل، دارای هشت سیم زوج دست باز است که رایج‌ترین کوک برای این سیم‌های جفت فاصله پنجم است. این ساز از خانواده لوت است و از حدود ۱۶۰۰ به ایتالیا برده شد. ماندولین با مضراب یا زخمه انگشتان نواخته می‌شود. نه فقط قادر به اجرای نت‌های کوتاه جدا است، بلکه سیم‌های زوج آن امکان تعادل بسیار سریع بین دو نت هم فاصله را به وجود می‌آورد به طوری که افهٔ نسبتاً طویل با نوعی ترمولو منتج می‌گردد. صفحه انگشت‌گذاری آن پرده‌بندی شده‌است.

 

فهرست مندرجات

 • ۱ ساختمان و صدادهندگی
 • ۲ آثار عمده برای ماندولین
 • ۳ ماندولین در موسیقی ایرانی
 • منبع

ساختمان و صدادهندگی

شکل ماندولین اشک مانند، دایره‌ای و یا تخم‌مرغی است و سوراخ صدای آن می‌تواند شبیه F یا دایره‌ای شکل باشد، دسته آن پرده‌گذاری شده و قسمت پشتی آن یا مسطح و یا دایره‌ای شکل است.

سیم‌های دست باز ماندولین

معمول‌ترین شکل کوک این ساز همانند ویلن از بم به زیر به صورت سل-ر-لا-می است. این ساز توانایی تولید صداهای طولانی که از ویلن تولید می‌شود را ندارد و این مشکل به وسیله نواختن ترمولو(همان تکنیکی که در تا و سه تار به آن ریز گفته می‌شود) برای نواختن آکوردها ونت‌های طولانی حل شده‌است.

محدودهٔ صوتی

Range mandolin.PNG
(یک ماندولین با کوک معمولی و ۱۴ پرده‌نما)

آثار عمده برای ماندولین

ماندولین

این ساز گاهی در ارکسترهای اپرایی به کار رفته است مانند اپرای اتللو اثر وردی. آنتونیو ویوالدی یک کنسرتو برای یک ماندولین ( کنسرتو در ر ماژور اپوس ۶ شماره ۳ ) و دو کنسرتو برای دو ماندولین ساخته‌است. موتسارت در اپرای دون جوان از آن استفاده کرده‌است و بتهوون نیز چند سوناتین برای آن نوشته‌است، پاگانینی هم چند سرناد برای این ساز با همراهی گیتار ساخته‌است.

 

ماندولین در موسیقی ایرانی

آهنگ ساز و خواننده ایرانی ، شادمهر عقیلی ، برای اولین بار در آهنگ "مشکوک" خود از آلبوم Destiny از این ساز استفاده نمود.در ویدیو کلیپ این آهنگ نیز می‌توان ماندولین را مشاهده کرد.

منبع

 1. دانشنامه بریتانیکا

 


 

لوت ساز زهی قدیمی اروپائی است. گفته می‌شود طرح این ساز و نام آن از عود (به عربی العود به معنی چوب) آمده که آن هم گونه‌ای از بربط است که سازی ایرانی بوده است.

لوت در سده‌های میانه و در دوره نوزائی و بعد در موسیقی سبک باروک در اروپا بسیار رایج بود. اکنون گاهی در اجرای آثار موسیقی قدیمی بکار می‌رود.

 

گیتار را نیز تحول یافته از لوت می‌دانند.

Tags:
اخرین مقالات

اضافه‌ كردن نظر

لطفا از عبارات مناسب استفاده فرمایید.
با تشکر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی